Site İçi Optimizasyon

Site İçi Optimizasyon

sayfa içi seo optimizasyonuArama Motoru Optimizasyonu; bir web sitesinin hedef arama kelimelerinde Google, MSN, Bing vb. Arama Motorları’nda ilk bir kaç sayfada gösterilerek, zaman içerisinde daha üst sırada çıkmasını sağlayacak web site içi ve web sitesi dışında yapılan düzenlemelerdir.

 

Bu sebeple Arama Motoru Optimizasyonu ; bir kurumun tanıtımı açısından ve dünyanın herhangi bir yerinde bulunan potansiyel müşteriline ulaşması açısından stratejik önem taşımaktadır.

 

 

Arama motoru optimizasyonu yada SEO (Search Engine Optimization) denilen işlemler ;

 

1-) Web site içi optimizasyon
2-) Web site dışı optimizasyon olmak üzere iki grupta uygulanmaktadır.

 
WEB SİTE İÇİ OPTİMİZASYON

İnternet üzerinde bulunan ve sizin sektörünüz ile ilgili olan web sitesi arasında bir rekabet vardır. Web sitenizin olması tabiki önemlidir ancak tam anlamıyla yeterli değildir. İnsanların arama motorlarında internet sitenize ulaşması gerekir.

İnternet sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünün ilk ve en önemli adımı, site içi optimizasyonun kurallarauygun olmasıdır. Web sitenizde yeterli içerik yoksa ya da varolan içerik arama motorları tarafından algılanmıyorsa, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız mümkün değildir.

İnternet sitesinin yapılmaya başlandığı andan yayına gireceği zamana kadar yapılan işlemler site içi optimizasyon kurallarına uygun olmalıdır.

İnternet sitenizin içerisinde yapılan bazı değişiklikler ile, arama motorlarına sitenizin konusu hakkında bilgi verebilirsiniz. Site içi optimizasyon tekniklerini kullanarak ve doğru anahtar kelime çalışması yaparak alakalı ziyaretçilere ulaşabilir ve müşterilerinize sunum yapabilirsiniz. Kaliteli ve siteniz ile ilgili içerik oluşturarak, web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralara görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Web Site İçi Optimizasyon Dahilinde Yapılan Çalışmalar

  1. Web sitesi yazılımı css ve xhtml standartlarına uygun hale getirilir.
  2. Alakalı metin yazılarak anahtar kelime yoğunluğu sağlanır. ( SEO Copywriting )
  3. Zaralı içerik ve kodların temizlenerek site açılış hızı iyileştirilir.
  4. Sayfalar arası geçiş linkleri düzenlenerek site haritası oluşturulur.
  5. XML site haritası oluşturularak arama motorlarına gönderilir.
  6. Meta Tag ve Page Taglar seo uyumlu olarak oluşturulur.
  7. Sitenizinde bulunan resimlerin optimizasyonu yapılır.