Genel

Nasıl Öykü Yazarı Olunur?

Öykü yazarı olmak için uygulanması gereken önemli aşamalar vardır. Lakin bu aşamaları uygulamadan önce bu alanda yeteneğinizin olduğuna emin olmalısınız. Eğer ki bir heves için değil yazma yeteneğiniz olduğu için bir merakınız varsa kitabınızı çıkarabilirsiniz. Zaten içerisinde yazma duygusu olan ve bu isteğe karşı koyamayan birey er ya da geç istediği konuma gelecektir. O halde öykü yazarı olma aşamalarına göz atalım.

 

Öykü Yazarı Olma Aşamaları

1) Kendinizi bu alanda geliştirin

Kendinizi öykü üzerine geliştirmek için öncelikle birkaç kurgu ya da gerçek hikayeyi anlatmayı deneyin lakin bu içeriği kitabınızın içine koymayın. Deneme amaçlı yapılan ilk çalışmalar hata içerebileceği için birkaç kez üzerinde çalışmanız gerekebilir. Eğer ki ilk öykülerinizde hayatınız olmadığına eminseniz öyküleri kitabınızın içerisine koyabilirsiniz.

2) Öykü üzerine düzenlenen yarışmalara katılınız

Öykü alanında yazılarınıza güveniyor ve bu alanda önemli adım atacağınıza inanıyorsanız mutlaka yarışmalara katılarak birincilik elde etmeye çalışınız. Çünkü yarışmalarda fark edilebilme olasılığınız oldukça yüksektir.

3) Öykü kitabınızı oluşturup yayınevinlerin başvuruda bulununuz

Öykü kitabınızı tamamladığınızda turizm ve Kültür bakanlığından kitabı üzerinize alınız. Daha sonra yayınevlerine başvuruda bulununuz.

4) Kitabınızı bastırınız

5) Anlaştığınız bir yayınevi ile kitap basım aşamalarını beraber yürütünüz. Artık sizi de bir öykü yazarısınız.

 

Öykü Yazarı Maaşları

Öykü yazarı maaşları diye bir alan olmasa da az miktarda kazançtan ya da ödemeden bahsedilebilir. Çoğu insanlar yazarların çok para kazandığını sansalar da günümüzde durum oldukça farklıdır. Öyle ki Türkiye’de kitap okuma alışkanlığının az olması kitaplar üzerinde kazanılan paraya etki etmektedir. Peki bir öykü yazarı net olarak ne kadar kazanıyor?

Bugün herhangi bir kitap çıkarmak isterseniz yayınevlerinin %80’i sizden basım parası isteyecektir. Geriye kalan %20’lik bir alana girmeyi başarabilirsiniz kitabınız ücretsiz bir şekilde basılacaktır. Peki ücretsiz bir şekilde kitabınız basıldıktan sonra kazanacağınız parayı büyük ihtimalle ilk baskı üzerinden alamayacaksınız. İlk baskıda yaklaşık 1000 ile 2000 adet arasındadır. Yani öykü yazarı olmanın ya da herhangi bir kitap yazmanın size bir kazancı yoktur. Ancak çok popüler bir yazar olursanız telif hakkınız yüksek olur ve baskınız çabuk biter. Çünkü ülkemizde kitaba para vermek istemeyen birçok kişi vardır

Öykü yazarlarının belirli bir maaşı yoktur. Genellikle ilk baskıyı geçtikten sonra alacakları ücret telif hakkıdır. Telif hakkı oranı ise %10-25 arasında değişen bir orandır. Bu oran yayıneviniz ile olan anlaşmaya bağlıdır.

 

Öykü Yazarı Olmak Kolay Mıdır?

Öykü yazarı olmak roman alanına göre daha kolay bir alan olsa da öykünün de kendi içerisinde zorlukları elbet ki vardır. Çünkü öykü yazarları gerçek ya da kurgu olayları anlatırken vermek istediği mesajı birkaç olay ya da karakter içerisinden vermek zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir